Půjčky se staly naprosto běžnou záležitostí v našich životech a lidé je využívají téměř na cokoliv. Každý druhý Čech splácí půjčku na bydlení a počet lidí, kteří si sjednávají menší půjčky, neustále roste. S rostoucí poptávkou po půjčkách se rozšiřuje i jejich nabídka. Společně se podíváme na to, jak poznat bezpečnou půjčku.
1. Základem je důvěryhodný poskytovatel
Ať už vybíráte z nabídky nebankovních nebo bankovních půjček, vždy si dobře prověřte svého poskytovatele.
Stále platí přímá úměra mezi známým jménem společnosti a bezpečným produktem. Čím větší společnost si vyberete, tím spíš se nenapálíte.
V každém případě je ale hlavním kritériem licence od České národní banky. Bez ní totiž nikdo úvěry poskytovat nesmí. Licence ČNB je tedy to první, co byste měli hledat. A to nejen na webu potenciálního poskytovatele půjček, ale pro jistotu i na seznamu udělených licencí přímo na stránkách České národní banky.
Pokud tedy poskytovatel, ať už je velký jakkoliv, licenci nemá, ruce pryč. Naopak, pokud poskytovatel prokazatelně licenci vlastní, nemusíte se bát ani v případě, že jde o malou společnost.
2. Když ptáčka lapají…
Půjčka ihned nebo jiný krátkodobý úvěr se dají sehnat za velmi slušných podmínek. Zbystřete ale v případě, kdy se vám poskytovatel snaží vnutit nereálně nízký úrok a poplatky. Zde bude v 99 % nějaké „ale“, které objevíte až po podpisu smlouvy. Sáhněte proto po půjčce s reálnou cenou.
3. Důkladně si přečtěte smlouvu
Máte-li vybraný konkrétní produkt, vezměte si před podpisem závazné smlouvy dostatek času, abyste si ji mohli důkladně pročíst. Prostudujte si sankce za porušení smluvních nebo obchodních podmínek, poplatky za pozdní splácení i zmíněné obchodní podmínky. Zajímat by vás také měly podmínky předčasného splacení či mimořádné splátky.
Neznalost vás neomlouvá, proto si svůj krok řádně promyslete.