- Reklama -události
- Reklama -události
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Bydlení8 ověřených způsobů, jak se zbavit šneků v zahradě

8 ověřených způsobů, jak se zbavit šneků v zahradě

Je to každoroční boj mnoha zahrádkářů. Slizniaky mají neomezený apetit a je jen málo rostlin, kterými pohrdnou. Existuje několik způsobů, jak s nimi bojovat. Shromáždili jsme pro vás ověřené tipy.

8 ověřených způsobů, jak se zbavit šneků v zahradě

Sbírání

Nejrozšířenější metodou je klasické sbírání. Vyžaduje trpělivost, dobré oči, kbelík, baterku a zdravou páteř. Vybaveni tímto arzenálem se můžeme pozdě večer, nebo naopak brzy ráno, vydat na lov. Pokud si chceme hledání usnadnit, porozkládejme po zahradě ploché desky. Šneci se pod ně ukryjí a ráno je tam najdeme iv případě, že jsme si zdřímli trochu déle.

Sklizené je můžeme vynést mimo zahradu a na další den vše zopakovat (protože se vrátí jako bumerang a nezapomenou přivést i posily), nebo je zalijeme vařící vodou. Vychladlou vodu s tělesnými pozůstatky následně můžeme vylít na kompost.

Šneci jsou, jak známo, docela pomalé. Neohouří je žádný „běh“ přes překážky, proto jim pokazíte náladu i tím, jak kolem záhonu rozsypete drsný materiál. Znechutí je rozdrcené vaječné nebo ořechové skořápky, piliny, popel, hradba z hrubšího písku, štěrk.

Aromatické rostliny

Šneci moc nelibují voňavé rostliny. Proto se proti nim můžete bránit výsadbou voňavých rostlin kolem záhonů. Odpuzuje je česnek, tymián, šalvěj, kopr, levandule, pivoňka, petržel, mateřídouška, ale také měsíček a okrasné trávy.

8 ověřených způsobů, jak se zbavit šneků v zahradě

Pivní pasti

U mnoha zahrádkářů jsou pivní pasti nejčastějším způsobem boje proti šnekům. 7dcl sklenici zakopeme do země tak, aby z ní trčel centimetrový okraj a do výšky asi 2/3 sklenice nalijeme pivo. Pivo lze nahradit droždím, které rozmícháme ve vodě. V takto připravené pasti se šneci utopí.

Ovesné vločky

Slizniaky neumí strávit ovesné vločky. Ve šnečích útrobách bobtná a šnek následně hyne.

Vysoká překážka

Jako přirozená překážka kolem záhonů může sloužit do země zapuštěný plech s okrajem ohnutým směrem ven. Celkově by měl ze země trčet do výšky asi 15cm. Tento způsob mechanické zábrany se mimořádně osvědčil již u vícero zoufalých zahrádkářů.

8 ověřených způsobů, jak se zbavit šneků na zahradě8 ověřených způsobů, jak se zbavit šneků na zahradě

Parazitická hlística

Za tímto libozvučným jménem se skrývá 1mm „velký“ tvor, který aktivně vyhledává šneky, pronikne do nich dýchacím otvorem a dokončí dílo zkázy. Hlístice se aplikují postřikem.

Elektrické ohrady

Nemusíte mít vysokou školu elektrotechnickou, přesto to zvládnete. Dva tenoučké dráty potáhněte kolem místa, které chcete ochránit. Veďte je vedle sebe tak, aby byly od sebe vzdáleny na šířku těla šneka. Můžete je přichytit o dřevěné lišty. V okruhu je napojíme na 9V baterii. Šnek při snaze přelézt touto překážkou tělem dráty spojí a výboj ho usmrtí.

Chemie jako poslední možnost

Pokud se vám nechce sbírat, stavět překážky a pasti, sázet aromatické rostliny či postřikovat hlísticí, stále je k dispozici mnoho chemických přípravků. Třeba si však uvědomit, že tato chemie může proniknout až do půdy. Máte-li domácí zvíře, dejte si pozor na to, aby přípravek neobsahoval látku Methiocarb, která může uškodit i jim. Přednost dejte výrobkům na bázi fosforu a železa, které jsou pro ostatní zvířata neškodné.

Problém s hlemýždi pomohou vyřešit i kachny, ježci, ropuchy nebo užovky. Vyhněte se však použití soli v zahradě, solit si záhony není zrovna šťastná metoda. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli metodu, přejeme vám pevné nervy.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper