- Reklama -události
- Reklama -události

Stařenu střídá děva na lyžích

Redakce doporučuje

Gordon Neil Spencer byl netuctový chlapík. Známé jméno v historii alpské kombinace, druhé světové války i vývoje kontaktních čoček.

Michal Gavron 07.10.2021 12:05 Petra Vlhová Foto: SITA / AP, Alessandro nákladů
Petra Vlhová během závodů ve Val di Fassa.
Letecké eso z druhé světové války se sedmi potvrzenými sestřelení, utrpělo během Bitvy o Británii v roce 1940 vážné poranění zraku. Na jedno oko Spencer viděl, na druhé ne.

Přestože musel předčasně odejít na výsluhový důchod pomohl s revolučním objevem kontaktních čoček.

Devět let předtím žil bezstarostný i hvězdný sportovní život jako sjezdový lyžař. Vždyť v roce 1931 se stal historicky prvním vítězem v alpské kombinaci v Kitzbühelu.

Pause0% VolumeAd
Součet břitové časů ve sjezdu na legendárním Streif a dvou slalomových kolech je jediným vítězstvím pro ostrovní zemi v historii legendárních závodů na Hahnenkammu.

V té době byla alpská kombinace jakýmsi bleskem z čistého nebe. Díky ní se na olympiádě v Ga-Pa 1934 premiérově objevilo sjezdové lyžování.

Vlhová
ČTĚTE VÍCE
Problém pro Vlhová. FIS zvažuje vyřazení super-G, bude více sjezdů?
Po téměř sto letech jedna z nejlepších disciplín vítězky Světového poháru Petry Vlhová zřejmě definitivně zapadne prachem. Na příštím olympijských hrách v Pekingu její zazní umíráček.

„Víte, co mám rád na Američanech? Že když si napnu ligu amerického fotbalu NFL, tak vytáhnou statistiku z roku 1952 a porovnávají ji s nynějšími parametry.

Říká se tomu budování tradice. V USA vědí, jak na to. Váží si ji. Uvědomují si, jaká je důležitá.

Kombinace má téměř stoletou tradici. Nic není náročnější než stavět na ní. To však vyžaduje čas. A FIS (Mezinárodní lyžařská federace, pozn.) Ho nemá, „zlobí se bývalý sjezdař Ivica Kostelič pro skiracing.com.

konec obojživelníkům

Pro legendárního Chorvata byla alpská kombinace nejsilnější disciplínou. Startoval na čtyřech olympiádách, získal kvarteto stříbrných medailí, z toho tři právě v kombinací.

Před deseti lety zvedl nad hlavu velký křišťálový glóbus pro celkového vítěze Světového poháru. Čtvrtinu bodů mu zajistila právě disciplína lyžařské univerzálnosti.

„Alpská kombinace je podstata sjezdového lyžování. Kombinuje dovednosti ve sjezdu a slalomu. Uspět v ní je nejtěžší úkol pro kteréhokoliv sjezdaře.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img