- Reklama -události
- Reklama -události

Zemřel režisér a dramaturg Divadla Nové scény Petr J. Oravec

Redakce doporučuje

. Režisér a dramaturg Divadla Nová scéna Peter J. Oravec zemřel dnes ve věku 78 let. Informovalo o tom v tiskové zprávě divadlo.

Profesní dráha Petra J. Oravce byla spojena zejména s hudebním divadlem, v Divadle Nová scéna režíroval v letech 1979 až 1998 množství operet i muzikálů, působil iv divadlech v Prešově, Brně, Českých Budějovicích i v pražském divadle Karlín.

Po studiu dramaturgie na VŠMU v Bratislavě začínal v roce 1968 jako herec a režisér ve Vojenském uměleckém souboru, ale jeho hlavní práce začaly vznikat až po příchodu do zpěvoherního souboru Divadla Jonáše Záborského v Prešově a později v Divadle Nová scéna.

Snad největší ohlas zaznamenala jeho inscenace původního autorského muzikálu Opera Mafiozo, která měla premiéru na Nové scéně 6. února 1982.

Svým moderním pohledem na klasickou operetu i muzikál dával Oravec svým inscenacím pečeť vysoké umělecké kvality, kterou kladně hodnotili nejen divadelní kritici, ale zejména divácká obec.

A to nejen doma na Slovensku, ale také v zahraničí. Byly to zejména Opera Mafiózo, Kankán, Čardášová princezna či Ples v hotelu Savoy, který v tehdejším západním Německu získal v tomto žánru cenu inscenace roku a dokonce inscenace desetiletí.

Umělecky důležité bylo pro Petra J. Oravce i přátelství a spolupráce s Ivanem Krajíčkem, a to nejen na půdě Nové scény, ale i při přípravě různých zábavných pořadů v rozhlase a televizi, jako například Diskotéka pro starší či Repete.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Prodej lodních kontejnerů: vše, co potřebujete vědět

Prodej lodních kontejnerů je ideální pro firmy, které potřebují rychlé a efektivní řešení skladování a stavebních potřeb. Při nákupu...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img