Jaro je již bez pochyb zde. Začala se prvním jarním dnem, který byl 20.3. Krásná zahrada je korunou celého vašeho domu, chalupy nebo chaty. Proto je více než nutné se o zahradu patřičně starat a jistým způsobem ji přímo hýčkat.
Zahrada vyžaduje opravdu nepřetržitou péči v každém ročním období. Ať už to je přes léto, kdy je třeba pravidelně čistit zahradní bazén. Ať už to na podzim, kdy je nutné sklízet plodiny a čistit trávník od spadaných listů. Ať už je to v zimě, kdy je třeba pravidelně odhrnovat sníh. Dnes se však podíváme na to, jak připravit vaši zahradní na probuzení se k životu na jaře. Pobyt v krásně upravené zahradě vám zaručí čerstvý vzduch a zdravé plíce.
Teď už se však s námi pojďte podívat na to, jak připravit zahradu na jaře.
Jarní úklid a opravy
Během prvních jarních dní, které jsou plné slunce je nejlepší začít s úklidem. Vyčistěte svou zahradu od větviček a přebytečného listí. Rovněž ze dvora odneste i nábytek či květináče, které nepřežily zimu. Zkrátka se postarejte o to, aby vaše zahrada vypadala čistě.
Rovněž nezapomínejte na drobné opravy. Například na opravy altánku nebo přemalujte prolézačky pro děti. Můžete kompletně změnit image vaší zahrady a to například i na způsob venkovského stylu bydlení.
Toto byly dvě základní věci, které vám zaručí pohodové chvíle na zahradě.
Jarní péče o trávník
Na rané sečení raději zapomeňte. Není vhodné sečení trávníky do doby, než bude travnatá plocha dostatečně vyschlá. Stejně to platí i pro první zalévání. V časném jaře, tedy od začátku března až do poloviny května, se nedoporučuje ani sečení a ani zalévání trávníku.
Po zimě je však třeba trávník náležitě zkontrolovat. Všímejte si, jestli netrpí plísní nebo jinými chorobami, které se snažte co nejdříve vyřešit.
Rovněž je vhodné v brzkém jarním období i hnojení trávníku. Vybírejte si hnojivo, které bude bohaté na dusík.
Příprava půdy na záhon
Jarní příprava půdy je hotovou vědou. Oblečte si pozitivní tričko potištěné například technikou sítotisku, které vás milým vzkazem připraví na tento těžký úkon.
Dobrou zprávou je, že pokud jste stihli půdu překypřit a vyhnojit, tak v jarním období už s ní nebudete mít žádné starosti. Rozdílnou péči vyžaduje půda, která bylo pokryta přes zimu mulčem. Kdybychom to zobecnili, tak samotné upravování půdy závisí zejména na tom, co přesně v ní chcete pěstovat.
Výsadba dřevin a keřů
Kdo by jen nechtěl mít zahradou pyšnící se krásnými dřevinami a keři? Dnes si uvedeme, kdy je ten nejlepší čas na jejich výsadbu.
Výsadba stromků a keřů se doporučuje zejména na podzim nebo na jaře. Sázení v jaru je vhodnější spíše pro teplomilné druhy keřů a dřevin, jakými jsou: meruňky, angrešty, ořechy, broskve, réva. Pozor! S vysazováním nezačínejte dříve než koncem února. Přitom si dávejte pozor také na to, aby byla země odmrzlá do hloubky přibližně 50cm.
Teplé podmínky a sušší půda nepředstavují nejlepší podmínky pro jejich výsadbu. Takto zasazené dřeviny a keře mají větší problém se zakořeňováním a aklimatizací. To znamená, že v teplejším počasí, byste měli spíše sázet již zakořeněné stromy a keře v kontejnerech. Během dubna můžete rovněž vysazovat všechny druhy růží.
Výsev raných jarních plodin
V této části článku se dozvíte, které plodiny je vhodné vysévat brzy na jaře. Důvodem pro brzké vysévání není dlouhé vegetační období rostlin, ale požadavky na život a růst. Myslete na to, že pokud budete vysévat v teplejším období, tak úroda na vaší zahradě bude o značnou míru slabší v krajních případech žádná.
Rostliny, jejichž výsev je vhodný v tomto období:
Cibule
Česnek
Listová zelenina
Petržel
Okrasné cibuloviny
Hrách
V tomto článku jsme vám stručně shrnuli pár užitečných rad, díky kterým připravíte svoji zahrádku na jaře. Věříme, že naše rady padly do úrodné půdy a že přinesou bohatou úrodu do vaší zahradě.