- Reklama -události
- Reklama -události

Stavíme kurník: Co v něm nesmí chybět?

Redakce doporučuje

Máte velkou zahradu a nevíte co s ní? Nemusíte ji používat jen na okrasu, ale například si do ní můžete umístit kurník a každý den si kromě zeleniny z ní odnést také čerstvá vajíčka. K postavení kurníku totiž nemusíte být mistr, stačí jen trochu dovednosti.

Kam umístit kurník?
Ještě před samotnou stavbou je důležité najít to správné místo v zahradě na kurníku. Abyste mohli celoročně vybírat domácí vajíčka, nosit krmivo a pravidelně jej čistit, měli byste mít k němu dobrý přístup. Výhodou může být i zavedená elektřina.

Dvířka by měla směřovat na jih nebo jihovýchod, díky čemuž se tam bude držet co nejvíce přirozeného světla a tepla.

Nezapomeňte počítat is prostorem pro výběh, ve kterém by neměl chybět stín. Buď jej vytvoříte různými stříškami, nebo využijete již rostoucí keře či stromy. Ve výběhu by neměla být stojatá voda a důraz je kladen i na čistotu.

Jak by měl kurník vypadat?
V kurníku musí být dostatečné místo pro všechny slepice, a to nejen pro spánek, ale také pro snášení vajíček. Osm slepic potřebuje nejméně dva metry čtvereční prostoru. Je to ale minimální hodnota, vždy je lepší větší prostor. Kurník může být dřevěný, ale také zděný, případně postavený z kombinovaných materiálů.

Při stavbě kurníku by měl každý domácí stavitel myslet také na okna či jiný způsob osvětlení. Oknu by se mělo nacházet na severní straně, čímž se vyhnete příliš ostrému slunci. Co se týče jeho velikosti, měla by to být zhruba čtvrtina velikosti podlahy.

Není-li možné zajistit přirozené světlo, řešením může být i umělé osvětlení. Vyberte si raději žárovky, které imitují denní světlo. Světlem totiž dokážete podpořit i snášení vajíček.

Důležité je zajistit i odvětrávání. Správnou cirkulaci vzduchu dokáže zajistit zasíťovaný otvor ve dveřích či okno.

Zdá se vám přesto taková stavba složitá? Tak si můžete zateplený kurník pro 10 slepic koupit a na zahradě už jen poskládat.

Co nesmí chybět v kurníku?
Pokud jste se již ujali úpravy zahrady a stavbu kurníku, měli byste ho i vybavit správným „nábytkem“. Co v něm tedy nesmí chybět? Stavíme kurník: Co v něm nesmí chybět?

Snáškové místo

Umístěte o co nejdál od vchodu, aby tam slepice nenosily množství nečistot. Mělo by to být co nejklidnější a nejtmavší místo v kurníku. Vystelte toto místo slámou nebo senem. Vhodné je je umístit pod konstrukci s výklopnou deskou, takže pro vás bude vybírání vajíček mnohem jednodušší.

Bidla, tyče, žebříky

Ty by se měly nacházet přibližně v půlmetrové výšce nad podlahou. Použijte k tomu kulaté tyče o průměru 4 – 6 cm. Vhodným řešením jsou právě kvůli svému povrchu větve.

Podestýlka

V letních měsících není nutností, ale v zimě slepicím určitě přichystejte i podestýlku. V kurníku totiž v chladných měsících tráví většinu času. Podestýlka je tak zahřeje a zároveň v ní mohou hrabat, jako by byly venku.

Dvířka

Jelikož se dvířka musí na noc zavírat a ráno zase otevírat, můžete vyzkoušet i automatický systém, pomocí kterého nastavíte časy otevírání i zavírání dvířek. Pro co největší komfort při čištění kurníku je dobré mít na něm také velké dveře.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img